
Ponos, dostojanstvo, suza u kajičku oka, snažne emocije, ali pre svega velika i večna ljubav prema plemenitoj veštini i reprezentaciji i drugovima. To je ukratko slika iz hale „Aleksandar Nikolić“ gde je 20. maja 2018. trener birilijantne reprezentacije Jugoslavije 1978. Slavko Šorgić (90 godina) nakon četiri decenije od Svetskog prvenstva u boksu koje je održano u tadašnjoj hali „Pionir“ i na kome je ostvaren je najveći uspeh u istoriji našeg boksa, izvršio prozivku svojih zlatnih boksera.
Pod svodovima beogradske sportske lepotice „Pionira“ za Jugoslaviju 1978. osvojeno je šest srebrnih i jedna bronzana medalja, čime je ispisana zlatna istorija plemenite veštine na našem podneblju.
Pisci te istorije okupili su se nakon 40 godina na istom mestu, u hali koja sada nosi naziv „Aleksandar Nikolić“. „Sedam veličanstvenih“ u nedelju 20. maja evociralo je uspomene sa najveće boks smotre koja je održana na našim prostorima i podsetila se trenutka u kome su ušli u večnost. Na prozivci trenera Šorgića četiri decenije kasnije pojavili su boks asovi naše zemlje koje su u ringu ostavili srce na terenu: Slobodan Kačar (srebro), Dragomir Vujković (srebro), Fazlija Šaćirović (srebro), Tadija Kačar (srebro), Miodrag Perunović (srebro), i naši šampioni sa drugih takmičenja (EP, SP) Ace Rusevski (srebro), Velizar Jevtić (bronza).
Srećni i preplavljeni emocijama, prisetili su se trenutaka velike sreće i zadovoljstva, koju su u znoju lica svog izvojevali u hali Pionir, u koju neki od njih nisu kročili punih 40 godina.
„Došao sam iz Makedonije da vidim svoje drugove, da se prisetimo svih onih trenutaka koji su vezani za ovaj jubilej koji je prava slika tadašnje Jugoslavije, kada smo bili složni i niko nam ništa nije mogao” – rekao je Ace Rusevski naš višestruki šampion.
Srebrni as SP iz 1978. u velter kategoriji Miodrag Perunović četiri decenije nije bio na mestu istorijskog uspeha.
„Prvi put nakon finala sam ovde. Bio sam na granici da pustim suzu jer su osećanja pomešana. Nakon 40 godina izašli smo na centar „Pionira“ gde je 1978. stajao ring i ćutali prisećajući se svako svog izlaska na ring, strepnji, ali i pozitivnog naboja i želje za pobedom, kao i slavlja pred prepubim tribinama. Naša srca to nikada zaboraviti neće“ – istakao je Perunović.
Medalje za Jugoslaviju na SP 1978. u Beogradu osvojili su:
- Fazlija Šaćirović (bantam kategorija) – srebrna medalja
- Bratislav Ristić (perolaka) osvajač srebrne medalje. Na tom putu savladao je Šveđanina Radmana (5:0), Amerikanca Džumavana (5:0), boksera SSSR-a Ribakova (4:1) i Venecuelanca Esperagocu (5:0). U finalu poražen je od Kubanca Anžela Herere 1:4.
- Memet Bogujevci (poluvelter) – srebrna medalja. Savladao Rumuna Kucova (4:1), Poljaka Gajdu (4:1) i Istočnog Nemca Krigera (3:2). U finalu poražen od Valerija Lavova iz Sovetskog Saveza (0:5).
- Miodrag Perunović (velter) – srebrna medalja.
- Slobodan Kačar (srednja) – bronzana medalja. Savladao je tehničkim nokautom u prvoj rundi Izraelca Kaspija, zatim južnokorejskog boksera Čang Jung Kala (4:1) i sovetskog borca Šapošnjikova (3:2). U polufinalu je poražen od Kubanca Hoze Gomeza. Gomez je trijumfom u finalu postao šampion sveta.
- Tadija Kačar (poluteška) – srebrna medalja. Pobedio je Bugarina Ljubenova (5:0) i Bauha (4:1) iz Istočne Nemačke. U finalu je poražen od Kubanca Siksto Sorije (1:4).
- Dragomir Vujković (teška) – srebrna medalja. U finalu je poražen od Kubanca Teofila Stivensona.
Sjaj šampiona – „sedam veličanstevnih boksera“ nikada neće izbledeti, večan je kao i njihova srca i ljubav prema sportu.
-
Slobodan KačarOIzlatoMoskva1980
-
Tadija KačarOIsrebroMontreal1976
-
Zvonimir VujinOIbronzaMeksiko1968
-
Mirko PuzovićOIbronzaLos Anđeles1984
-
Slobodan LazićOIzlatoLos Anđeles1984
-
Fazlija ŠaćirovićSPsrebroBeograd1978
-
Dragomir VujkovićSPsrebroBeograd1978
-
Bratislav RistićSPsrebroBeograd1978
-
Milivoje LabudovićSPbronzaMinhen1982
-
Vukašin DobrašinovićSPbronzaMoskva1989
-
Miroslav PopovićOIbronzaSeul1988
-
Ljubiša SimićEPzlatoBudimpešta1985
-
Dragan KonovalovEPsrebroBudimpešta1985
-
Sreten MirkovićEPsrebroKeln1979
-
Đorđe PetronijevićEPbronzaTorino1987
-
Dragan ŽivadinovićEPbronzaTorino1987
-
Dragan VasiljevićEPbronzaBudimpešta1985
-
Mujo BajrovićEPbronzaAtina1989
-
Slaviša PopovićSPbronzaBerlin1995
-
Živorad JelisijevićEPbronzaBeograd1973
-
Branko DimićSPbronzaBerlin1995
-
Rajko MilićSPbronzaHavana1974
-
Milivoje BašićSPbronzaBankok2003
-
Memet BugujevciSPsrebroBeograd1978
-
Redžepi NesretEPbronzaVarna1983
-
Slavoljub SorgićSPsrebroBeograd1978
-
Stevan PašćanEPbronzaTampere2000